ניתוחים רפואיים בעור

ניתוחים רפואיים בעור

ניתוחים רפואיים בעור

שכיחות גידולי-העור הסרטניים בישראל גבוהה מאוד. לכן אבחון מוקדם, טיפול מונע ומעקב-תקופתי חיוניים. בעיקר עבור קבוצת הסיכון של בעלי עור בהיר וצרוב-שמש. במסגרת שיתוף-פעולה עם רופאי עור בקהילה ובבתי-החולים האוניברסיטאיים, מבוצעים במרפאתנו כל סוגי הניתוחים, בהרדמה מקומית/ כללית/ או “טשטוש” על ידי מרדים. המגוון רחב וכולל:

 • הסרת גידולי עור ממאירים בפנים ובשאר אזורי-הגוף, כולל אבחון מעבדתי של שלמות הכריתה במהלך הניתוח (Frozen Section) על ידי פתולוג מומחה.
 • שיחזור פלסטי אסתטי של החסר המתקבל בעקבות כריתת הגידול.
 • הסרת נגעי עור טרום-סרטניים וגדולים שפירים מטרידים בפנים ובשאר אזורי-הגוף.
 • הסרת שומות ונקודות חן לצרכים אסתטיים.
 • כריתת ציסטות תת-עוריות כרוניות או מודלקות.
 • הסרת ליפומות מכל הגדלים.
 • הסרת צלקות/ תיקון צלקות/ ליטוש צלקות: לאחר תאונות/ ניתוחים.
 • השתלת עור לאחר כוויה ולכסוי חסרים בעקבות הסרת גידולי-עור גדולים.

10 עובדות על צלקות ניתוחיות בפנים:

 1. צלקות ניתוחיות בפנים מחלימות הכי יפה בהשוואה לשאר אזורי הגוף.
 2. נדיר מאוד לפגוש צלקות מעובות לאחר ניתוח עפעפיים / גבות / מתיחת פנים.
 3. לא קיימת משחה או טכנולוגיה ל*העלמת צלקות*.
 4. גם לא לזרוז החלמתן.
 5. גם לא משחת Kelocoat !!
 6. חתכים ניתוחיים המבוצעים בתוך או במקביל לקפלים אנטומיים מתמזגים עם קוי העור וקשה להבחין בהם.
 7. טכניקה ניתוחית עדינה ותפירה מדוייקת תותיר צלקת זניחה.
 8. הצבע הוורוד של צלקת טרייה דוהה לגמרי במהלך 3-6 חודשים מהניתוח.
 9. תחושת הנימול וההרדמה חולפת גם כנ״ל.
 10. מומלץ לא לשזף את האזור המנותח והצלקת, 6 חודשים מהניתוח, כדי להמנע מהיפרפיגמנטציה.
 

שאלות ותשובות

הצורך של המנותח/ת לראות ולהראות צילומים עולה לעיתים מזומנות בשיחת הייעוץ עם המנתח-הפלסטי.

הצילומים מוסיפים מימד ויזואלי לשיחה ומאפשרים תאום ציפיות הכה חשוב להצלחת הניתוח.
מדובר בצילומים של מנותחים/ות שעברו ניתוח דומה כמו גם צילומים ישנים של המטופל/ת בצעירותו/ה  וגם צילומי דוגמנים/ות/ידוענים/ות אותם מביא/ה המטופל/ת לייעוץ-הראשוני. כל אילו תורמים מידע חשוב המצמצם אל הפער בין ציפיות המנותח/ת לבין תוצאת הניתוח אותה יספק המנתח. במקביל, הם עשויים לחזק את הביטחון בבחירת המנתח שכישוריו מוקרנים על המסך.

במהלך הייעוץ-הראשוני אני מסביר מילולית + בשרטוט גרפי את התוכנית הטיפולית.
לרוב, מידע זה מספק ומאפשר למטופל/ת להגיע להחלטה מושכלת.
במצבים בהם נדרשת הבהרה נוספת אני מציג צילומים המקבילים למקרה הנדון ו/או מתייחס לצילומים שהובאו ע”י הנבדק/ת, במטרה לבאר עוד פרטים.

בניגוד גמור לאמור לעייל, דפדוף אקראי ולא מכוון ב”אלבום צילומים” של לפני ואחרי ניתוח אינו יכול לשמש מקור למיידע מקצועי מהימן. הכוונה לאלבומים דיגיטליים המתפרסמים באתרים או במכונים למיניהם. אילו כלים שיווקיים מטעים ובוטים עם טעם לוואי של “שוק-בשר”.
האשליה-האופטית המתקבלת אינה בהכרח ספציפית לצרכים האישיים שלך ובמקביל עלולה ליצור מצג-שווא חיובי או שלילי לגבי הניתוח שעל הפרק.
ה window shopping  המשמש אותנו, בעידן הדיגיטאלי, לרכישת מוצרי צריכה מתכלים אינו יכל להתיימר ולהחליף את הקשר האישי עם המנתח. הוא לא הכלי הנכון לבחירת המנתח שלך !

חשוב שתהיי שותפה בתהליך אשר כולל:

 • בחירה נבונה של מנתח פלסטי מנוסה וקשוב לצרכייך
 • דיון מעמיק במרכיבי הניתוח ובטכנולוגיות לא פולשניות אופציונליות
 • הבהרת סיכויי ההצלחה כנגד סיכונים וסיבוכים פוטנציאליים.

במטרה משותפת ליצור מראה מאוזן מחמיא ולא מנותח!

את כמובן מצפה, ובצדק, כי הרופא שבחרת ינתח אותך במו ידיו המיומנות ומובן מאליו כי גם יתפור את שולי העור בתום הניתוח, מעין ״חותמת תו איכות״ שלו.

מחויבותו של המנתח הפלסטי כלפייך חייבת להיות טוטאלית. היא כוללת את כל שלבי הטיפול. מהרגע בו נכנסת בשערי מרפאתו עם החלום הפרטי שלך והפרפרים בבטן ועד לרגע הפרידה בו הסתיים התהליך וציפיותייך התגשמו.

שלב קריטי בתהליך הוא כמובן ה”פיניש” של הניתוח והוא בא לידי ביטוי בתפירת עילית עדינה של החתכים הניתוחיים. מיומנות התפירה המדויקת נרכשת במהלך קריירה ארוכת שנים וחשיבותה לא תסולא בפז.

אכן כן,  מגיע לך שהידיים בהן בחרת שינתחו אותך, יבצעו את כל הטיפול מתחילתו ועד סופו כולל התפירה, החבישה והביקורות שלאחר הניתוח.

אל תסתפקי בפחות!

אני הרבה יותר לחוצה מההרדמה מאשר מהניתוח…
אני ‘חולת שליטה’ ולא מסוגלת לוותר עליה…
משפטים אלה כה שכיחים שראוי להתעכב עליהם.
כידוע, ההרדמה לסוגיה, מאפשרות לרפואה המודרנית בכלל ולכירורגיה בפרט, ביצוע פעולות מגוונות ומדויקות, כמעט ללא טראומה. עם זאת, ההתמסרות להרדמה מתנגשת חזיתית עם האינסטינקט הקיומי שלנו.
התמסרות להרדמה, ובפרט להרדמה כללית, משמעה ויתור על השליטה במצב ההכרה. לשם כך עליך לסמוך טוטאלית על המרדים. אין זו החלטה קלה מאחר ולשם כך עלייך לקבל את המלצתו של המנתח אשר יבחר את סוג ההרדמה ואת המרדים המתאימים לך. מנתח אשר גם אותו הכרת אך לא מזמן ובמקרה הטוב קיבלת עליו המלצה מצוינת מחברה מרוצה שנותחה בהצלחה.
ובכן,זו עצתי לך –
מאחר וברוב המקרים הידע שלך בנושא אינו מאפשר בחירה, מומלץ לך לפעול באופן רציונאלי ולאמץ את המלצתו של המנתח אותו בחרת לאחר שהבשלת, החלטת על ניתוח ונמצאת מתאימה לניתוח. סוג ההרדמה עליה ימליץ לך המנתח המומחה, נבחר לאור שיקולים מקצועיים שעמדו במבחן הזמן ואשר מטרתם למזער את הסיכון הרפואי למינימום ובמקביל למקסם את התנאים לביצוע ניתוח טוב ומדויק.
אני תמיד מציין לפני מטופלי המתלבטים, כי ההרדמה שבחרתי עבורם זהה להרדמה שהייתי בוחר לבן משפחתי במצב דומה.

האם שאלת עצמך כמה חן, באמת, תורמות נקודות החן לזיו פנייך? ובמקביל, כמה נעים יהיה לך מול המראה ללא השומות, היבלות ושאר נגעי-העור המיותרים?

ובכן, נקודות חן בפנים אינן חינניות ברוב המקרים. שם התואר המחמיא, לכאורה (עד לשימוע), שהוצמד לשומות כמעט תמיד מטעה.
לידיעתך, נוכחותן על פנייך אינה גזרת גורל ובהנחה שתרומתן האסטתית הינה בעיקר שלילית בעינייך מומלץ להרחיקן. ההסרה הכירורגית קלה, קצרצרה, והצלקת המתקבלת לרוב זניחה ויזואלית. הבונוס הנלווה לניתוח הוא בקבלת אבחנה פתולוגית המאשרת שהנגע נמצא שפיר (ברוב המקרים) ושהוסר בשלמותו. חשוב מאוד לזכור שהסרת שומה פיגמנטרית ב:לייזר, מחט חשמלית, חנקן נוזלי, חומצה ודומיהם אינה מספקת את האבחנה הפתולוגית החשובה הנ״ל.

ישראלים רבים שגרים בחו״ל חוזרים לארץ לטיפול רפואי. עובדה. הם סומכים על שרותי הרפואה בישראל ומרגישים כאן בטוחים יותר מאשר בניכר. לאחרונה נצפתה עליה משמעותית בתופעה זאת בעיקר בתחום הניתוחים הפלסטיים האסתטיים.
ההסבר למגמה נעוץ בתחושת הביתיות יחד עם הנוחות להחלים בחיק המשפחה התומכת.
בנוסף, כל מי שעבר/ה ניתוח פלסטי יודע/ת להעריך את החשיבות הרבה הטמונה בתהליך תאום הציפיות בין המטופל/ת לרופא/ה. זהו גורם חשוב מאין כמותו להצלחת הניתוח. התקשורת הטובה בין המטופל/ת לכירורג-הפלסטי משמשת כלי חשוב בהכנת הפציינט/ית לניתוח. כשהיא מתרחשת בחופשיות, וללא מגבלת שפה והבדלי תרבות, אחוזי שביעות הרצון מהניתוח עולים.

נכון, לא סרטני, אבל…
את חייבת להתייחס ולא להזניח. ציסטה תת-עוריות גדלה אצל כולנו בכל הגוף. זאת שממוקמת על הפנים, לעיתים, מכערת במיוחד. אבל, זאת לא הסיבה העיקרית להוציא אותה. את רוצה להפטר מהציסטה בהקדם כי היא תמשיך לגדול ובעתיד תזדהם ותהפוך לאבצס מוגלתי שיותיר צלקת רחבה ושקועה. מדובר בניתוח קל וקצרצר, במרפאה, בהרדמה מקומית עם תפרים לשבוע. הצלקת המתקבלת זניחה. לעומת זאת אם תדחי את הטיפול, הציסטה תגדל ותזדהם ובסופו של דבר תותיר צלקת גסה בהשוואה לצלקת מניתוח מוקדם. בהצלחה.

Skip to content